úterý 2. června 2015

MEDVĚDÍ ČESNEK SE ZELÍM

Přemýšlel jsem jak upravit medvědí česnek jinak než jako pesto nebo zamražený...no a tak jsem se rozhodl ho zkvasit. Naštěstí pár kilometrů od domova je v lesním údolí obstojná plántáž, kterou nezplanýruji když si natrhám koš listů medvědího česneku. K tomu dokoupit ještě pár ingrediencí a hurá na to.

Medvědí česnek (koš)
Hlavkové zelí (2kg)
Mrkev (3ks)
Cibule (1kg)
Okurka salátová (1ks)
Jablko (1ks)
Kmín (1pl)
Zázvor (1ks)
Ředkvičky (svazek)
Ančovičky v oleji
Sůl
Chilli nebo červená paprika (2pl) jak kdo chce

Česnek jsem nechal v celku, ostatní zeleninu jsem nakrouhal na nudličky a šup s tím do kvasných hrnců. Týden jsem směsku nechal kvasit při pokojové teplotě a pak jsme jí dal v menších sklenicích do lednice. Udělal jsem obě varianty, tedy s chilli a bez, jenom s paprikou(pro děcka a ženu).
Chuť nezklamala :-)...chutnalo i Áně. Příjemná česnekova chuť dává jasně najevo jaký že je základ, je jemná a není palčivá, ta se krásně snoubí s lehkou nakyslostí a příjemným rybím dovětkem jenž uzavírá tečka (třešnička) v podobě lehkých tónů zázvoru. Skvěle chutná samotný i v kombinaci s vařeným bramborem nebo rýží a samozřejmě lze použít jako příloha k masu nebo k dochucení omáček a polévek. Myslím že nejlíp chtná za syrova. Chutnejte, kombinujte, objevujte...a gůůd apetýýt.

Žádné komentáře:

Okomentovat