sobota 30. dubna 2016

KVAŠENÉ ČATNÍ Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU NEBO MOŽNÁ SALSA...

Tak jsme zase byli na medvědím česneku...

Množství dle kvasné nádoby
(já dělal litrovou)

listy medvědího česneku
feferonky 10 ks (já použil již kvašené)
jablko 2ks
rajče 1-2 ks
cibule 1 ks(nemusí být)
sůl - dle chuti
Stévie - dle chuti (použil jsem asi 15 tabletek)

Všechny ingredience jsem důkladně rozmixoval na jemnou kaši a následně nalil do kvasné nádoby. Jelikož cukr by sežraly baktérie při kvašení, použil jsem Stévii která zanechá sladkost. Na vrch jsem naskládal několik listů medvědího česneku, abych udržel směs pod hladinou, prosolil a zalil převařenou (vychladlou) slanou vodou. Při pokojové teplotě jsem nechal kvasit pět dní, protože jsem použil kvašené feferonky, byly ty správné bakterie hned od startu, pokud použijete čerstvé dejte směsi nějáký den navíc. Směs jsem přendal do malých skleniček a uložil do chladu.
V chuti se snoubí sladkost stévie (mohlo jí být víc), kyselinky, pikantnost česneku a v závěru ostrost feferonek . Pokud to bude málo sladké můžete přisladit před podáváním medem nebo třtinovým cukrem. Použití dle libosti, k masu, plackám, sýrům, do omáček...fantazii a chuti se meze nekladou.

Na závěr jen dodám rčení kterým se definuje správné čatní " čatní musí být tak ostré že se nedá skoro pozřít, ale sladké tak že se mu nedá odolat." Dobrou chuť !!

Žádné komentáře:

Okomentovat