pátek 9. května 2014

"KIMČI" aneb vítěz kvasné hitparády

Kimči je korejské národní jídlo připravené z naložené a zkvašené zeleniny a dalších ingrediencí. přidává se k hlavnímu jídlu, obědu i večeři, jako příloha. Připravuje se v několika variantách, podle toho jaká roste sezóní zelenina ( čínské zelí, okurky, ředkve, ředkvičky). V létě bych rád vyzkoušel variantu z cuket.
    Kimči je označováno jako superjídlo, má specifickou chuť (návykovou) i vůni a je doslova nabité tělu zdravými složkami...tak jako jiná kvašená zelenina obsahuje vitamíny, minerály, kyselinu mléčnou, probiotoka a vlákninu. Dále pak kapsaicin z chilli (podporuje metabolismus, zrychluje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi...) hodně zázvoru který je protizánětlivý, cibuli a čenek. Pokud se přidají například krevety nebo sépie, jsou tu další minerály a omega 3 mastné kyseliny.
   Receptů je na internetu spusta a to včetně videonávodů ( video-1 ,video-2) já se podělím o svou variantu...

čínské zelí 1ks (větší)
bílá ředkev 1ks
mladá cibulka (svazek)
cibule 1ks
mrkev 350g
hrušku nebo jablko
zázvor 100g
česnek 10 stroužků
rýžovou mouku 50g (někdo používá Solamyl)
voda 150 - 200 ml
rybí omáčka (dle chuti)
sušené drcené chilli papričky,chilli pastu gochu garu nebo mleté chilli (dle uvážení)
sůl
cukr, med
ančovičky nakládané 4-6 ks
dle uvážení pak nějákou tu mořskou potvoru...ústřice, krevety, sépie, mušle (sušené,čerstvé)

Zelí rozpůlím, dám do mísy, zaleji slanou vodou (na 1l vody asi 150g soli), zatížím pokličkou aby bylo zelí ponořené a nechám 4 hodiny stát. Poté zelí nakrájím na větší kusy a důkladně několikrát za sebou propláchnu pod tekoucí vodou tak aby bylo zelí při ochutnání příjemně slané a nechám okapat.
Ředkev, mrkev a hrušku nakrájím na nudličky a mladou cibulku na větší kousky. Rýžovou mouku rozmíchám ve studené vodě a za stálého míchání přivedu k varu, odstavím a do trochu zchladlé  kaše přidám med. Zázvor, česnek, cibuli, rybí omáčku, ančovičky a chilli rozmixuji na kaši. Co se týče chilli myslím že není nutné dávat množství uváděné v asijských receptech, ale...proti gustu, takže individuálně. Rýžovou kaši a kořenitou směs smíchám dohromady a poté přidám k ředkvi, mrkvi, hrušce a cibulce. Vše důkladně promíchám a po částech přidám k zelí. V této fázi také můžete přidat mořské potvory. Všechno napěchuji do kvasné nádoby, přikryju fólií a nechám 5 dní kvasit při pokojové teplotě pak asi 14dní ve sklepě (cca15°C)...pak v menších skleničkách do lednice.
   Hotové Kimči je nejlepší "syrové", ale používá se i v teplých pokrmech jako jsou polévky, omáčky, omelety, příloha k masu. Ochutnávejte, vychutnávejte, objevujte...dobrou chuťŽádné komentáře:

Okomentovat